Nu är sista artisten klar

Under två dagar i maj kommer Ljungby att fyllas med musik och glada festivaldeltagare när WKND Vibes arrangeras för andra gången. Inte mindre än 10 olika akter är bokade, sist ut är Tjuvjakt som ansluter till festivalen.

Tjuvjakt består av 5 personer som med sin blandning av hiphop, pop och lekfulla texter lyckats skapa en egen nisch på den svenska musikscenen under mer än 10 år.

– Ingen festival utan Tjuvjakt!, säger Nickas Aronsson från arrangörstrion. Vi hade egentligen tänkt att vi var klara med årets lineup. Men samtidigt gick vi med känslan av att det var något vi saknade. Efter funderande och förhandlande lyckades vi till sist boka Tjuvjakt som blir den sista artisten till 2025!

Tjuvjakt blir den sista artisten på årets WKND Vibes festivla (Foto:Pressbild)

Bandet har levererat hits såsom  “Tårarna i halsen”, “G-Unit & Canada Goose”, “Vårt år”, “Apelsinskal” och “Tandtråd”, och med dessa har de år efter år trollbundit lyssnare och skapat soundtrack till en hel generations ungdomsår!

I maj ser vi fram emot att de får folkhavet på WKND Vibes att dansa och gunga ordentligt.

WKND Vibes arrangeras 30-31 maj och den kompletta artistlistan ser ut så här:

  • Soppgirobygget
  • Hanna Ferm
  • Norlie & KKV
  • Anis Don Demina
  • Markoolio
  • Joddla med Siv
  • Peg Parnevik
  • Fjellrev
  • Maskinen
  • Tjuvjakt

läs mer om wknd vibes

partners

annonser

just nu på ljungbykanalen

Du lyssnar enklast direkt här på hemsidan med webb-spelaren som du hittar till höger längst upp på sidan.

Du hör Ljungbys bästa musikmix dygnet runt – året runt!

stöd ljungbykanalen

Swishnummer: 123 606 8589

Vi berättar

Vad tycker lyssnarna

Om oss

Ljungbykanalen har utgivningsbevis för all media vi är verksamma på (radio, webb-radio, webb-TV och databas (www.ljungbykanalen.se))

Ansvarig utgivare för dessa är Tobias Johansson (tobias@ljungbykanalen.se)